| Brand | Tenda |
| Model | Tenda CP3 Pro |
| Usage | Indoor |
| Type | Wi-Fi Dome IP Camera |
| Number of Camera | 1 |
| Mega Pixels (MP) | 3.0 |
| Max. Camera Resolution | 2304 x 1296 |
| Secondary Camera Mega Pixel (MP) | Not Applicable |
| Secondary Camera Max Resolution | Not Applicable |
| Number of Lens | Single Lens (Primary) |
| Lens | 4mm |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Mode | Black and White |
| Mic & Speaker | Both Mic and Speaker |
| Smart Alarm | Motion detection,Human/Pet Detection,Cry Detection |
| Defense System | Thieve Detection |
| Sim Supported | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Card Slot | Yes |
| Human Detection | Yes |
| Viewing Angle. | 78 Degree (H), 41.8 Degree (V), 95 Degree (D) |
| Working Distance | Unmentioned |
| Power | DC 9V 1A |
| Color | White |
| Dimensions | 103 x 88 x 88mm |
| Warranty Details | 1 Year (Without Adapter) |
Home›Shop›Security Surveillance›Portable WiFi Camera›Tenda CP3 Pro (4mm) (3.0MP) Pan/Tilt Wi-Fi Dome IP Camera
