| Brand | Tenda |
| Model | Tenda CH3-WCA |
| Usage | Outdoor |
| Type | IP Camera |
| Number of Camera | 1 |
| Megapixels (MP) | 3.0 |
| Max. Camera Resolution | 2304 x 1296 |
| Secondary Camera Megapixel(MP) | Not Applicable |
| Secondary Camera Max Resolution | Not Applicable |
| Number of Lenses | Single Lens (Primary) |
| Lens | 4 mm |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Mode | Color |
| Mic & Speaker | Both Mic and Speaker |
| Smart Alarm | Motion Detection, Tampering Detection, Human Detection, Vehicle Detection |
| Sim Supported | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Card Slot | Yes |
| Human Detection | Yes |
| Viewing Angle. | Horizontal: 83.3 Degree, Vertical: 53.1 Degree, Diagonal: 91 Degree |
| Working Distance | Unmentioned |
| Power | DC 12V 1A |
| Body Material | Plastic |
| Color | Black & White |
| Dimensions | 120 x 120 x 146mm |
| Weight (gm) | 367 gm |
| Warranty Details | 1 Year (Without Adapter) |
Home›Security Surveillance›Portable WiFi Camera›Tenda CH3-WCA (4mm) (3.0MP) Pan/Tilt Professional Full-Color Wi-Fi Dome IP Camera
