| Model | PC G56D |
| Processor Generation | Not Applicable |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | AMD Ryzen 5 5600 |
| Cooler | Bundled with Processor |
| Motherboard Brand | Gigabyte |
| Motherboard | Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 |
| Chipset | AMD B550 |
| Graphics | PNY GeForce GTX 1650 Dual Fan VERTO |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Memory Type | GDDR6 |
| RAM | 8GB |
| SSD | 256GB |
| Hard Disk Drive (HDD) | No |
| Power Supply | Thermaltake Litepower 550W Non Modular Power Supply #PS-LTP-0550NPCNEU-2 / PS-LTP-0550NPCNEE-2 |
| Casing | Xtreme XJOGOS M200WH RGB Mid Tower White (Tempered Glass Side Window) ATX Gaming Desktop Casing |
| Keyboard | No |
| Mouse | No |
| Monitor Brand & Size | No |
| Speaker | No |
| Mouse Pad | No |
| WebCam | No |
| Gaming Gears | No |
| Operating System | No OS |
PC G56D, AMD Ryzen 5 5600 8GB RAM, 256GB SSD Gaming Desktop
Quick Overview
- Hard Disk Drive (HDD): No
- Processor Model: AMD Ryzen 5 5600
- RAM: 8GB
- Monitor Brand & Size: No
- SSD – 256GB
73,000৳
Compare
