| Brand | Dell |
| Form Factor | Tower |
| Model | Dell OptiPlex 7000 |
| Processor Brand | Intel |
| Generation | 12th |
| Processor Model | Core i5 12500 |
| CPU Cache | 18MB |
| Chipset | Intel Q670 |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Hard Disk Drive (HDD) | 1TB |
| Solid-State Drive (SSD) | No |
| Optical Drive | DVD RW |
| Graphics Chipset | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory | Shared |
| WiFi | No |
| Bluetooth | No |
| Speaker (Built-in) | No |
| Monitor | No Monitor |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Power Supply | 260W |
| Operating System | Free-Dos |
| Weight | 5.92 kg |
| Body Color | Black |
| Warranty Details | 3 Year (Box Mandatory While Claiming) |
Home›Shop›Desktop PC›Brand PC›Dell Brand PC›Dell OptiPlex 7000 12th Gen Intel Core i5 12500 8GB DDR5, 1TB HDD Black Tower Brand PC


